PLAYLISTA: Happy Mother’s Day!

Kortez – Dla mamy

Choć ten piosenkarz słynie wręcz z bijącej od niego autentyczności, to właśnie Dla mamy zdaje się być, w moim odczuciu, najszczerszym nagraniem z debiutanckiego BumeranguNajmocniejszą stroną tego utworu opartego na pianinie jest bezapelacyjnie tekst, momentalnie chwytający za serce.

Potłukę się, pogubię gdzieś, okłamię gdzieś, powstrzymasz gniew. Zapragnę gwiazd, ty wszystko dasz, a ja wezmę wszystko.

Daughter – Mothers

Mothers to jedno z najbardziej poruszających utworów, jakie w swoim dorobku ma do zaoferowania grupa Daughter. Utrzymana w dream-popowym klimacie kompozycja to z pewnością punkt godny uwagi na albumie Not To Disappear, zachwycający niezwykłym, alternatywnym zakończeniem.

I’ll stay here, the provider of that constant sting they call love.

Florence + The Machine – Mother 

Florence + The Machine raz udaje się zdobyć moją sympatię, raz nie. Choć How Big, How Blue, How Beautiful jest krążkiem pozostawiającym mnie ponownie w niekomfortowej i bezradnej sytuacji, kompozycja zamykająca go zasługuję na chwilę uwagi. Mother to gitarowe nagranie o niezwykłym klimacie, przywodzącym mi nieco na myśl ostatnią twórczość Wolf Alice. Pełne tego typu emocji, którego niekiedy mi w tej grupie brakuje.

Mother, make me, make me a big grey cloud so I can rain on you things I can’t say loud.

Pink Floyd – Mother

Pora na nieco klasyki – i to najprawdziwszej. Mother – tym razem grupy Pink Floyd, znalazło się na jednej z ich najbardziej ikonicznych płyt, The Wall i jest pozornie prostym utworym opartym na gitarze akustycznej. Ta surowa kompozycja szybko przenosi w czasie do końca lat 70., pozostawiając po sobie niesamowite odczucia.

Mother, will she tear your little boy apart? Mother, will she break my heart?

The Beatles – Your Mother Should Know

Kolejna formacja, której przedstawiać nikomu nie trzeba – i oni sięgnęli po matczyny motyw w swojej twórczości. Your Mother Should Know to utwór, który właściwie nie jest ani nazbyt pozytywny, ani specjalnie przytłaczający. Idealnie wyważony i oddający klimat lat 60. o prostym, wpadającym w ucho tekście.

Lift up your hearts and sing me a song that was a hit before your mother was born.

The Rolling Stones – Mother’s Little Helper

Jak już w latach 60. siedziemy – warto zahaczyć o The Rolling Stones i jedną z ich pierwszych płyt, Aftermath, którą otwiera Mother’s Little Helper – a w nim nieco o narzekaniu.

„Kids are different today”, I hear ev’ry mother say.

Social Distortion – Mommy’s Little Monster

Mommy’s Little Monster to szybka, energiczna i czerpiąca z punk rocka kompozycja, która znalazła się na krążku o tym samym tytule. Choć pochodzi z początku lat 80. nietrudno tutaj wyczuć ducha poprzednich poprzednich epok i ironicznego wydźwięku.

He doesn’t wanna be a doctor or a lawyer, getting fat and rich. He’s 20 years old and he quit his job. Unemployment pays his rent.

ABBA – Does Your Mother Know 

Does Your Mother Know jest kompozycją, w którym nie brak typowego dla ABBY wydźwięku, tym razem jednak podsyconego gitarami i instrumentami dętymi – daje to dość uzależniający, nawet jeśli na pierwszy „rzut ucha” banalny, czy kiczowaty efekt. Do potupania nóżką sprawdza się całkiem, całkiem.

Well I can dance with you honey if you think it’s funny but does your mother know that you’re out?

Meghan Trainor feat. Kelli Trainor – Mom

Meghan Trainor, wokalistka znana dobrze z przeboju All About That Bass na swoim drugim krążku, Thank You, postanowiła poświęcić jeden z utworów swojej mamie, którą zresztą, mamy okazję tutaj usłyszeć. Mom to utwór popwy, ale pozytywny i brzmiący niezwykle szczerze.

She taught me how to love myself.

Spice Girls – Mama 

Z girlsbandami nie było mi nigdy po drodze – może dlatego, że z natury częściej sięgam po męskie wokale. Spice Girls wspominam jednak ciepło, a gdy przypomnę sobie o Mama – wspomnienia stają się jeszcze milsze. Ten utwór, utrzymany w klimacie R&B to dowód na to, że twórczość tego typu grup wcale nie musi  być bezmyślna.

Every day I crossed the line, I didn’t mean to be so bad, I never thought you would become the friend I never had.

Selah Sue – Mommy 

Selah Sue postawiła na prostotę – jej utwór poświęcony mamie jest instrumentalnie skromny, choć emocji mu nie brakuje. Siła tkwi tu w wokalu artystki i oczywiście autentyczności, jaką za sobą niesie. Z pozoru proste nagranie, w którym skrywa się wiele.

It seems that life is harder than I ever knew. Yeah, I feel scared. You are the only one who knows what to say so here I am to thank you.

Ewa Farna – Mamo!

Różne odczucia towarzyszą mi podczas sięgania po muzykę Ewy Farnej – od zawodu do sentymentu. Z ręką na sercu mogę jednak powiedzieć, że Mamo! to jeden z najpiękniejszych momentów twórczości tej wokalistki, która krążek (W)INNA? okrzyknęła najbardziej osobistym z do tej pory wydanych. Słuchając tej ballady ciężko zaprzeczyć.

Ty myślałaś, że chcę brać. Nie trwasz już, by ze mną trwać. Czy czujesz, że nie kryję? Nie kryję w sobie kłamstw.

Ozzy Osbourne – Mama, I’m Coming Home

Zbiór utworów nawiązujących do mam zamknę jeszcze jednym ikonicznym naziwskiem. Tym razem to Ozzy Osbourne ze swoim kultowym Mama, I’m Coming Home – podniosłą rockową balladą, przy której słuchaniu na myśl od razu przychodzi wielki, stadionowy koncert, wypełniony wielbicielami odśpiewującymi tytułowe słowa.

You took me in and you drove me out. Yeah, you had me hypnotized, lost and found and turned around by fire in your eyes. You made me cry, you told me lies but I can’t stand to say goodbye.

Dodaj komentarz